
зміст:
Особливості окремого проживання
Наслідки окремого проживання
Значення офіційного оформлення роздільного життя подружжя
Спільне проживання і загальне ведення побуту – важливі характеристики шлюбних відносин. Але в житті бувають ситуації, коли з різних причин чоловік і дружина не живуть разом. Законодавство регулює подібні ситуації.
Особливості окремого проживання
Закон дає кожному з подружжя право на вільний вибір місця проживання. Рішення жити окремо вони приймають під тиском різних обставин.
Будь-яке розставання – попередник остаточної розлуки.
Цей період може тривати недовго, якщо через сварки чоловік або дружина йде з дому, а може і затягуватися на невизначений термін. Вони ще не мають наміру розірвати шлюб, в надії, що відносини налагодяться після того, як пройде час. До того ж пов’язаний з розлученням розділ майнових благ і дітей лякає обох. Якоюсь мірою рішення про припинення жити разом є репетицією розлучення.
Якщо пара не розірвала шлюб офіційно, для державних органів вони залишаються сім’єю. Якщо після періоду, прожитого не разом, подружжя все-таки прийме рішення розлучитися, в шлюборозлучному процесі виникнуть проблеми з майном, придбаним за період окремого проживання, і прогнозувати результат складно. Слід захистити свої права, для чого і оформляється офіційне роздільне проживання.
Обставини, які є підставою для встановлення режиму окремого проживання:
- медичні (лікування або догляд за близькою людиною);
- побутові;
- матеріальні (робота далеко від будинку);
- відбування терміну в місцях позбавлення волі;
- небажання жити разом і ін.
Сімейний кодекс враховує подібні ситуації. Відповідно до ч. 2 ст. 119 (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14), подружжям може бути подано до суду заяву про застосування режиму окремого проживання. Звернутися до суду з таким проханням має право й один з них, склавши позов.
Наслідки окремого проживання
Встановлення судовим рішенням такого режиму не скасовує прав і обов’язків між подружжям. Але воно має важливі особливості.
Юридичні наслідки окремого проживання:
- Нове майно вважається придбаним не в шлюбі і належить їм на праві роздільної власності. Це впорядковує майнові відносини в разі подальшого розлучення.
- У разі народження дитини після 10 місяців, він не являється батьком дитини
- Один з подружжя має право усиновити дитину, не потребуючи згоди іншого.
Закон не обмежує період, протягом якого чоловік і дружина живуть не разом. Якщо вони відновлюють відносини, для повернення до звичайного режиму, слід подати до суду заяву.
ЗНАЧЕННЯ ОФІЦІЙНОГО ОФОРМЛЕННЯ роздільне життя ПОДРУЖЖЯ
Механізм юридичного закріплення роздільного проживання зручний. Завдяки юридичному оформленню такого рішення чоловік і дружина мають можливість спокійно оцінити перспективи подальших відносин і потім остаточно вирішити свого шлюбу, без фінансового ризику для кожного.
Закон зберігає права і обов’язки, що випливають із сімейних відносин або встановлені шлюбним контрактом. Це підкреслює важливість вміння домовитися про важливі аспекти життя і правильно вибудувати відносини.
Грамотне юридичне відображення таких нюансів сімейних відносин допоможе кожному з подружжя не зазнати збитків і не виявитися втягнутими в тривалий судовий розгляд в разі прийняття рішення про розлучення.
Корисні матеріали:
Аліменти на дитину і матір
Що потрібно для розлучення?
Визначення порядку участі у вихованні та спілкуванні з дитиною