07:00 - 22:00

Поділ майна при розлученні подружжя

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

Раздел имущества во время развода супругов

Зміст:
Що треба знати про розділ майна при розлученні в Україні
Коли можна ділити добро
Яке майно підлягає розділу
Що ділити не можна
Як оформити добровільний розділ майна
Як домогтися своєї частки при розділі спільного майна в суді
Зразки документів

Одним з атрибутів щасливого подружнього життя в сучасному суспільстві є його належне матеріальне забезпечення. Кожна родина в процесі свого існування прагне придбати певні блага – предмети матеріального світу, які покликані зробити життя сімейної пари більш комфортним та забезпеченим.

Здається, чим більше нажитого добра є в родині, тим вона щасливіша. Однак у реальному житті часто буває навпаки. В погоні за добробутом своєї родини, подружжя іноді втрачають дещо інше. І як наслідок таких втрат, на порядку денному постає питання розірвання сімейних стосунків, а разом із ним виникає проблема поділу сімейних активів.

Документи для розірвання шлюбу через суд // Консультація АдвокатаДокументи для розірвання шлюбу через суд // Консультація Адвоката

Що треба знати про розділ майна при розлученні в Україні

Правовою підставою процесу розділу майна в Україні є Сімейний кодекс. Згідно з його постулатами, все, що з’явилося в родині після укладення шлюбу, є спільно нажитим та належить подружжю на правах спільної власності.

В обох з подружжя є однакові права на те, щоб володіти, користуватися або розпоряджатися спільним майном. Якщо будь-хто з них має перевагу при визначенні розміру його частки в сімейному майні, це повинно бути зафіксовано в шлюбному контракті.

Згідно із законодавством України, все, чим володіє або чим користується сімейна пара, може бути:

  • приватною власністю чоловіка або дружини;
  • спільною власністю подружжя;
  • запозиченою власністю інших осіб.

На випадок суперечки навколо майна подружжя ділити можна лише те, що належить одночасно чоловіку та дружині. При цьому, як правило, частка кожного з них визначається як 50% на 50%.

Речі, які належать на правах особистої власності чоловікові чи дружині, не підлягають розділу під час вирішення спору. Для того, щоб претендувати на свою частку, чоловіку або дружині доведеться доводити в суді, що об’єкт розділу належить до категорії спільно нажитого майна.

Якщо в подружжя є різні погляди на те, кому повинно належати те чи інше майно, розсудити їх може тільки суд. Однак у випадку досягнення компромісу, для подружжя достатнім буде лише звернутися до нотаріуса для складення цивільної угоди про перерозподіл спільного багатства.

Коли можна ділити добро

Традиційно, розділ майна подружжя тісно пов’язаний з розірванням шлюбу. Чоловік та дружина, які прагнуть звільнитися від кайданів шлюбу, намагаються залишитися при своїх інтересах у процесі розподілу матеріальних благ, накопичених за час сімейного життя.
Як правило, позов про розділ майна подружжя подають окремо від шлюборозлучного процесу, тому що судові розгляди по майнових справах можуть розтягнутися на довгі місяці. А чекати на розлучення стільки часу навряд чи хтось погодиться. Тому спочатку бажано розлучитися, скориставшись послугами адвоката по розлученнях в Україні, а вже потім зайнятися розділом майна при розлученні. Втім, тягнути з вирішенням майнового спору теж не варто. Адже відповідно до Цивільного кодексу України, строк позовної давності з майнових справ складає 3 роки.

Законодавством України також передбачається можливість розділу майна без розлучення, тобто протягом шлюбного періоду. Не припиняючи сімейних стосунків, чоловік і дружина можуть підписати угоду, в якій визначать, кому яка частина майна належатиме на правах приватної власності. Договір про розділ нерухомого майна або автомобіля обов’язково повинен бути засвідчений нотаріусом.

Яке майно підлягає розділу

Ділити можна лише те, що належить подружжю на рівних правах. Отже, майно, яке є особистою власністю одного з них, розділити не можна.

Про річ можна казати, що вона є спільною, якщо вона придбана після офіційної реєстрації сімейного союзу. Якщо між подружжям виникає суперечка з приводу того, кому повинна належати та чи інша річ, то зацікавлена в розділі сторона може подати до суду позов про визнання за спірним майном права спільної власності. Друга сторона спору має інше завдання, яке зводиться до того, щоб довести протилежне, тобто, надати суду переконливі докази права приватного володіння предметом спору. Від того, який правовий статус буде закріплено за цим майном у суді, залежатиме його подальша доля при розділі.

Для того, щоб розглядати спірне майно в якості спільно придбаного під час шлюбу, в тому числі цивільного, в суді потрібно дослідити джерело придбання. Якщо воно було придбано за кошти з сімейного бюджету, то таке майно є спільним, тобто подільним, – таким що підлягає поділу після розлучення подружжя. І навпаки, у випадку його купівлі під час шлюбу, але за особисті кошти одного з подружжя, на нього розповсюджуватиметься правовий статус особистої неділимої речі.

Що ділити не можна

Зовсім не всі речі, якими користувалися протягом сімейного життя подружжя, можна поділити в процесі розірвання шлюбу між чоловіком і дружиною.

Залежно від способу та джерела придбання можна виокремити декілька випадків, коли майно розділу не підлягає:

  1. один з подружжя придбав його до весілля;
  2. його подарували одному з подружжя;
  3. майно дісталося чоловіку або дружині у спадок від родича;
  4. річ придбана у шлюбі, але за особисті кошти одного з подружжя;
  5. майно було придбано у шлюбі, але на умовах, коли подружжя мешкали окремо;
  6. квартира або земельна ділянка придбані одним із подружжя після весілля внаслідок використання права на приватизацію.

Тобто, коли чоловік або дружина до розпису в РАЦСі стали власниками майна, яким надалі користується вся родина, тоді воно є приватною власністю й не підлягає розділу.

Також не підлягають розділу предмети матеріального світу, цінні папери тощо, які отримала родина після дарування або успадкування одним із подружжя. За законодавчими правилами розділу, той факт, що таке майно було придбано під час перебування в шлюбі, не має жодного значення. Закон категорично визначає непорушність поняття приватної власності і забороняє ділити між подружжям те, що належить тільки одному з них. Не підлягають розділу також речі особистого користування, на які розповсюджується статус права приватної власності.

Неподільність нерухомого майна припиняється з моменту, коли виникають спільні права подружжя на неї. Розповсюдженим випадком є операція з купівлі житла родиною за гроші, отримані від продажу нерухомості чоловіка або дружини, яку він або вона в свою чергу придбали до шлюбу. Після купівлі такого житла право на свою долю в ньому виникає в обох з подружжя, але за наявності доказів використання особистих коштів для придбання спільної власності подружжя. У цій ситуації можна визнати це майно або його частину приватною власністю одного з подружжя.

Як оформити добровільний розділ майна

Для того, щоб уникнути тривалих розглядів у суді, подружжя можуть мирно домовитися про те, яким чином буде розділене спільне майно після розлучення. Досягнуті домовленості, які визначають частки подружжя в спільній нерухомості, фіксуються в письмовому вигляді.

Процедура оформлення такої угоди здійснюється у суворій відповідності із законодавством, яке регулює порядок реєстрації нерухомого майна в Україні. Після засвідчення нотаріусом договір може слугувати підставою для реєстрації нового права власності, яке виникло в одного з подружжя на нерухоме майно, яке раніше біло спільним.

Як домогтися своєї частки при розділі спільного майна в суді

Якщо чоловіку та дружині не вдалося домовитися між собою, то питання розділу сімейних активів буде перенесене до судової зали.

Згідно із законодавством України, майно, яке подружжя придбали за період сімейного життя, за замовчуванням перетворюється на їх спільну власність. Той факт, що один з подружжя самостійно не заробляв гроші для поповнення сімейного бюджету, до уваги не береться. Щоправда, на таке вимушене утримання повинні біти поважні причини — догляд за маленькими дітками, тривале лікування, навчання в умовах стаціонару, ведення домашнього господарства тощо. Інакше утриманець може втратити право на свою частку в спірному майні.

Перед винесенням вердикту суд з’ясовує, чи є те чи інше майно спільно нажитим, чи розповсюджується на нього правовий статус спільної власності подружжя. Крім того, суд також повинен дослідити правову природу грошей, які були витрачені на купівлю майна.

На жаль, при розділі майна як за наявності дітей, так і без них, під час визначення частки в праві власності на спільне майно, на даний момент не передбачається виокремлення частки майна, яке належатиме дітям. Це пояснюється тим, що вони й так являються прямими спадкоємцями своїх батьків. У таких випадках при розділі більша частина визначається для того з подружжя, який залишається з неповнолітніми дітьми.

Судові справи з розділу майна належать до категорії найскладніших справ у галузі сімейного права. Існує багато нюансів процесуального та матеріального характеру, які можуть бути невідомими для звичайних громадян. Тому для захисту своїх інтересів та прав дітей під час розгляду майнових сімейних справ сторонам наполегливо рекомендується скористатись юридичною підтримкою та допомогою адвоката.

Зразки документів

Зразок заяви про поділ спільного майна подружжя
Зразок заяви про розірвання шлюбу та поділ майна
Зразок мирової угоди про розподіл спільного майна подружжя

Кількість переглядів: 7,678

Отримайте відповіді від адвоката

Україна, Київ, Печерськ, вул. Болсуновська, 13-15
IQ Business Center ("метро Дружби Народів")

Корисні матеріали