
Зміст
Чим довести своє батьківство в суді?
Як зробити тест?
Як довести батьківство без тесту на ДНК?
Народження дитини завжди є радісною, а іноді й довгоочікуваною подією. В кожної дитини, як біологічної істоти, обов’язково є мама й тато. В юридичному плані ці високі звання відбиваються при реєстрації немовля в його свідоцтві про народження. І якщо мамою записують жінку, яка надає до РАЦСу медичні документи з пологового будинку, то з татусями справа не така проста.

Подружжя, яке перебуває на момент народження малюка у шлюбі, за замовчуванням вважаються його батьками. Однак для любителів неофіційних стосунків передбачений певний порядок визнання батьківства, згідно з яким чоловік, який претендує на батьківство, повинен у письмовому вигляді підтвердити свою добровільну згоду набути офіційний статус батька. Але на цьому все не закінчується. Мати позашлюбної дитини також повинна письмово підтвердити в заяві версію кандидатури батька. Якщо в обох заявах буде вказаний один і той самий чоловік, тоді встановлення батьківства може відбутися в РАЦСі. В окремих випадках жінка, яка народила немовля поза шлюбом, не може або не бажає вказувати, хто доводиться йому батьком. Тоді у графі, що призначена для батька, робиться відмітка “відсутній”.
Якщо жінка раптом пригадає, хто допоміг їй стати матір’ю, або герой її роману особисто виявить бажання офіційно набути статус батька, то все можна виправити шляхом встановлення батьківства в судовому порядку. Встановити батьківство в суді можна в будь-який момент після народження дитини. І тільки у випадку, якщо позивачем є чоловік, що претендує на батьківство дитини, яка була народжена жінкою, що перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, строк позовної давності складає 1 рік з моменту з’ясування цієї обставини.
Чим можна довести своє батьківство в суді?
Відповідно до Сімейного кодексу України, підставою вважати, що певна особа доводиться батьком дитини, являються будь-які відомості, які свідчать про походження дитини, та зібрані в межах чинного цивільного процесуального законодавства. Їх можна умовно розділити на 3 види:
- Відомості про те, що позивач і мати дитини до її народження разом мешкали та спільно вели домашнє господарство.
- Докази спільного виховання малюка або участі обох батьків у його утриманні.
- Висновки експертизи ДНК, які з високою долею вірогідності вказують на обґрунтованість претензій ініціатора позову.
Як зробити тест на встановлення батьківства?
Проведення тесту на батьківство — досить доступна та популярна сьогодні процедура. Якщо йдеться про з’ясування питання батьківства “для себе”, то можна скористатися послугами численних медичних лабораторій, які мають відповідну акредитацію. Для цього рішення суду не потрібне. Така послуга коштує від 4500 гривень, термін виконання коливається від 6 до 8 днів.
Для того, щоб результати проведеного тесту мали юридичну силу, його слід проводити в судовому порядку. В цьому випадку суд за клопотанням зацікавленої особи виносить рішення про призначення експертизи ДНК. Така експертиза, як правило, проводиться сертифікованими клініками або бюро судово-медичних експертиз. В ідеальному варіанті для біологічного матеріалу використовуються зразки крові припустимого батька та дитини. Іноді, для виключення похибок, додатково потрібний також матеріал матері.
Як довести батьківство без тесту на ДНК
З різних причин не завжди проведення тесту на ДНК є можливим. Для того, щоб довести своє батьківство, позивачеві доводиться використовувати інші аргументи. Найбільш розповсюдженими доказами, крім експертизи ДНК, являються наступні життєві ситуації:
- До того, як дитина з’явилася на світ, чоловік та жінка мешкали разом, разом вели домашні справи, робили спільні покупки, будували спільні плани, однак у певний момент щось пішло не так, і вони розійшлися.
- Після отримання свідоцтва про народження малюка та внесення відмітки “відсутній” у графу для батьків, чоловік відновлює стосунки з жінкою, яка народила йому нащадка, і бере безпосередню участь у його утриманні та вихованні.
Щоб використати вищевказані випадки як докази для аргументації своїх вимог, позивачеві необхідно буде надати суду документальні докази, а також свідків, які б підтвердили його прагнення набути статус тата.
Обсяг юридичної роботи щодо визначення батьківства в суді вимагає участі в процесі юриста по сімейних спорах.
Корисні матеріали:
Позбавлення батьківських прав в Україні