07:00 - 22:00

Позбавлення батьківських прав в Україні

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

Лишение родительских прав

Зміст:
Підстави для позбавлення батьків батьківських прав
Процедура позбавлення батьківських прав
Хто може подати позов
Наслідки
Як позбавити іноземця прав на дитину

Не всі тата й мами відповідально ставляться до дітей і турбуються про них. Трапляються випадки, коли батьки являють собою загрозу для дитини, тоді її треба захистити. В подібних ситуаціях закон передбачає крайній захід — позбавлення батьківських прав.

Підстави для позбавлення батьків батьківських прав стосовно дітей

Ця процедура є дуже складною та вимагає незаперечних доказів провини батька чи матері. Законодавство встановило чіткий перелік причин для застосування такого заходу.

“Часто покинута дитина мешкає разом зі своїми батьками”

Стаття 164 Сімейного Кодексу України (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2947-14) називає підстави позбавлення батьківських прав:
Залишення новонародженого у пологовому будинку та відсутність турботи про нього протягом 6 місяців без поважних причин.
Навмисне невиконання обов’язку щодо виховання — відсутність умов для фізичного здоров’я та духовного розвитку. Це відбувається, коли батьки не турбуються про навчання та підготовку дитини до життя, недостатньо спілкуються з нею, не забезпечують відповідне харчування та медичне обслуговування.

  • Жорстоке поводження з дитиною (фізичне насильство, психологічне, приниження дитячої гідності, неприпустиме виховання).
  • Алкогольна або наркотична залежність батька чи матері (підтверджується відповідними довідками з медичного закладу).
  • Будь-яка експлуатація дитини (примус до важкої праці, схиляння до жебрацтва, проституції або скоєння злочину).
  • Умисний злочин стосовно сина (доньки).

Неможливо позбавити батьківських прав батька або матір, що мають душевну хворобу або знаходиться у тривалому відрядженні. Не буде навмисною відсутність виховання, якщо інший з батьків заважає бачитися з дитиною. Законодавство України суворо ставиться до залишення дітей без батьківської турботи. Тому будь-яка з перелічених підстав буде перевірятися.

Процедура позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав відбувається на підставі рішення суду. До звернення до суду з позовом необхідно зібрати документи та докази.

Пакет документів містить:

  • паспорт та дитяче свідоцтво про народження;
  • свідоцтво про розлучення, якщо воно є;
  • заява самої дитини, якщо їй вже виповнилося 10 років;
  • характеристика та довідка зі школи, зі вказівкою на участь батьків у її вихованні;
  • акт дослідження умов життя (з ЖЕО або органів опіки);
  • довідку з місця роботи батька (матері) про заробітну плату, а також характеристику;
  • інші документи, що можуть підтвердити невиконання батьками своїх обов’язків.

Документи надають до органів опіки та піклування, а потім готують позов про позбавлення батьківських прав і подають до суду за місцем мешкання відповідача. Усі докази повинні бути незаперечними, підтверджувати провину батька (матері) та свідчити про неможливість зміни поведінки.

При розгляді справи в суді може з’ясуватися, що дії батьків містять склад злочину стосовно дитини. Відразу відкривається провадження з кримінальної справи. Суд вирішує позбавити батьківських прав винного батька та визначає подальшу долю малюка. Якщо суд встановить наявність у відповідача іншого житла, він зобов’язує його переселитися, або виносить рішення про примусовий розділ квартири.

Хто може подати позов для позбавлення батьківських прав

Позовну заяву про позбавлення батьківських прав можуть подати:

  • мати, батько, інші члени родини;
  • опікун, піклувальник;
  • орган опіки;
  • прокурор;
  • навчальний або медичний заклад;
  • дитина при досягненні нею 14 років.

Подача позову іншими членами родини дитини є ускладненою через необхідність особливих повноважень, попри відсутність прямої вказівки на це в законодавстві України. Для цього необхідно отримати дозвіл органів опіки.

Наслідки позбавлення батьківських прав

Рішення суду, яке набрало силу, припиняє сімейні стосунки між цими особами. Батьки більше не мають прав та обов’язків щодо виховання.

Законодавство передбачає такі наслідки для батьків після позбавлення батьківських прав:

  1. Втрачають особисті немайнові права — спілкуватися та виховувати сина (доньку), право обирати місце проживання, дозволяти або забороняти виїжджати до іншої країни.
  2. Вони припиняють бути представниками дитини та не представляють більше дитячі інтереси. Не мають права на пільги та допомогу для сімей з дітьми.
  3. Втрачають право на утримання (аліменти) у похилому віці від сина або доньки.
  4. Не мають права на усиновлення та опікунство стосовно інших дітей.
  5. Не зможуть бути спадкоємцями сина (доньки), за винятком прямої вказівки про них у заповіті.

Батько чи мати не звільняються від зобов’язання утримувати малюка. Стягнені аліменти отримуватиме інший з батьків або опікун. Найчастіше малюка передають іншому з батьків, якщо це можливо, а також бабусі, дідусеві, іншим родичам. Член родини, який бажає піклуватися про дитину, подає до суду відповідну заяву. Якщо немає можливості передати малюка іншим членам родини, його передають органу опіки.

Мати або батько, позбавлені батьківства, зможуть бачити своє чадо лише з дозволу суду, якщо подадуть заяву з проханням про зустрічі. Суд перевіряє, чи не буде нанесено шкоду цими побаченнями.

Як позбавити іноземця батьківських прав

Процедура позбавлення батьківських прав іноземця може відбуватися в його відсутність. Батька-іноземця про судове засідання повідомляють повісткою, за останнім місцем реєстрації. Якщо повістка 2 рази повертається без відмітки про отримання, суд приймає рішення заочно.

Іноземця можна позбавити прав на дитину незалежно від його згоди. Для цього надають докази байдужого ставлення його до сина або доньки, поганого впливу або ухилення від виконання обов’язків щодо виховання та утримання.

Процедура стосовно відповідача-іноземця є набагато складнішою. Якщо іноземець має нерухомість в Україні, процедура позбавлення прав є можливою. А якщо нерухомості немає, то суд може відмовити в прийнятті позову, оскільки позов подається за місцем проживання відповідача.

Для захисту дітей необхідною є участь сімейного адвоката, який спеціалізується на сімейному законодавстві та діятиме в різних інстанціях в Україні та за її межами.

При зверненні до нас ви отримаєте:

  • первинну консультацію досвідченого адвоката з розлучень, із прогнозуванням результату;
  • допомогу в оформленні документів;
  • детальне пояснення та обґрунтовані поради, як вчинити та від яких дій слід утриматися;
  • вироблення стратегії ведення справи у суді;
  • представництво в суді та інших органах і закладах;
  • захист дитини.

Ми гарантуємо повний юридичний супровід до винесення судового рішення.

Кількість переглядів: 19,715

Отримайте відповіді від адвоката

Україна, Київ, Печерськ, вул. Болсуновська, 13-15
IQ Business Center ("метро Дружби Народів")

Корисні матеріали