
Розлучення накладає відбиток на думку щодо питання допуску колишнього чоловіка до спілкування з дітьми та їх виховання. Частіше за все, ускладнення відчуває той з батьків, який мешкає окремо від своїх дітей після розлучення в Україні. Нерідко виникає ситуація, за якої той з батьків, з ким проживають діти після розлучення, заважає спілкуванню дітей з колишнім чоловіком, забуваючи про те, що той має аналогічні за обсягом права на спілкування з дітьми та участь у їх вихованні.
Створення будь-яких перешкод, заборони на зустрічі з дітьми являються порушенням прав другого з батьків. Звичайно, в окремих випадках такі обмеження можуть бути продиктовані турботою про дитину, яка є оправданою, якщо внаслідок спілкування з батьком (матір’ю), що проживає окремо, психіка дитини може бути травмована.

Батьки можуть домовитися між собою та укласти угоду про те, як кожен з них може втілювати в життя та користуватися своїми батьківськими правами, які обов’язки на себе бере той, хто житиме окремо від дітей. Якщо за наявності такої угоди той із батьків, з яким залишилися діти, буде навмисно ухилятися від виконання її умов (перешкоджати спілкуванню, забороняти зустрічі тощо), він буде зобов’язаний сплатити компенсацію моральної шкоди, завданої такими діями іншій стороні, а також матеріальної шкоди за її наявності.
Закон не передбачає визначеної форми для такої угоди. Краще за все, коли ця угода укладена в письмовій формі. Крім того, цей договір, може бути завіреним у нотаріуса, якщо сторони цього бажають.
Визначення порядку участі у вихованні та спілкуванні з дитиною через органи опіки й піклування
Якщо батьки дитини мирно не досягнуть згоди стосовно розподілу ступені участі кожного з них у справі виховання дитини, то суперечку розглядатимуть органи опіки й піклування (далі ОПП). І тут уже співробітники ОПП визначатимуть участь у виховному процесі того з батьків, який не мешкає з дитиною, а також встановлення порядку спілкування з дитиною. Також ОПП запропонує варіанти, які може використати той із батьків, який проживає окремо, для спілкування з дитиною. Для цього співробітники ОПП попередньо вивчать умови життя батька та матері, їх ставлення до дитини, інші обставини, які мають істотне значення. Рішення ОПП є обов’язковим для виконання.
Той із батьків, хто умисно ве виконує рішення органів опіки та піклування, повинен відшкодувати завдану іншому з батьків матеріальну та моральну шкоду, спричинену порушенням його прав.
Спір щодо участі у вихованні дитини може бути спрямований для розгляду до суду. Однією з підстав для подачі позову є перешкоджання тим із батьків, з яким залишається дитина, колишньому чоловіку (дружині) спілкуватися з дитиною, виховати її, в тому числі й навмисно ухиляючись від виконання рішення органа опіки й піклування. Крім вимог про усунення вказаних перешкод, той з батьків, чиї права порушені, може вимагати в суді також відшкодування завданої моральної та матеріальної шкоди.
У своєму рішенні суд визначить, яким чином братиме участь кожен з батьків у вихованні дитини, зокрема:
- шляхом періодичних або систематичних зустрічей;
- наданням можливості спільного відпочинку;
- перебуванням дитини в того з батьків, який мешкає окремо тощо.
Також суд може вказати місце та період часу для спілкування, встановити графік зустрічей з дитиною після розлучення. Якщо в інтересах дитини буде доцільним допустити присутність третьої особи під час спілкування дитини з татом (мамою), суд врахує це в своєму рішенні.
При вирішенні суперечки про участь одного з батьків у вихованні дитини, суд обов’язково врахує різноманітні чинники:
- відповідальність ставлення батьків до виконання своїх обов’язків;
- наскільки дитина особисто прив’язана до кожного з батьків;
- скільки років дитині;
- стан здоров’я дитини.
Крім того, суд повинен враховувати інші обставини, які мають важливе значення, в тому числі: психічне здоров’я кожного з батьків, чи не зловживає будь-хто з них алкогольними напоями або наркотичними засобами тощо.
У випадку умисного ухилення від виконання судового рішення особою, з якою залишилася дитина, суддя за заявою того з батьків, хто живе сам, може прийняти рішення про передачу дитини для проживання з ним. Про це суд попереджає іншого з батьків при винесенні рішення.
Особа, яка навмисно не виконує рішення суду, повинна сплатити матеріальну та моральну шкоду, заподіяну тому з батьків, хто мешкає окремо від дитини.
Якщо ви перебуваєте в ситуації, яка описана вище, Вам не дозволяють брати участь у вихованні дітей, не дозволяють дітям з Вами спілкуватися, варто звернутися за допомогою зо наших адвокатів по шлюборозлучних процесах, які допоможуть Вам знайти рішення Вашої проблеми, підкажуть, як скласти й куди подати необхідні документи, а також допоможуть стягнути кошти в рахунок відшкодування моральної та матеріальної шкоди.