Визначення порядку участі у вихованні та спілкуванні з дитиною

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

Определение порядка в участии воспитания ребенка

Розлучення накладає відбиток на думку щодо питання допуску колишнього чоловіка до спілкування з дітьми та їх виховання. Частіше за все, ускладнення відчуває той з батьків, який мешкає окремо від своїх дітей після розлучення в Україні. Нерідко виникає ситуація, за якої той з батьків, з ким проживають діти після розлучення, заважає спілкуванню дітей з колишнім чоловіком, забуваючи про те, що той має аналогічні за обсягом права на спілкування з дітьми та участь у їх вихованні.

Створення будь-яких перешкод, заборони на зустрічі з дітьми являються порушенням прав другого з батьків. Звичайно, в окремих випадках такі обмеження можуть бути продиктовані турботою про дитину, яка є оправданою, якщо внаслідок спілкування з батьком (матір’ю), що проживає окремо, психіка дитини може бути травмована.

Батьки можуть домовитися між собою та укласти угоду про те, як кожен з них може втілювати в життя та користуватися своїми батьківськими правами, які обов’язки на себе бере той, хто житиме окремо від дітей. Якщо за наявності такої угоди той із батьків, з яким залишилися діти, буде навмисно ухилятися від виконання її умов (перешкоджати спілкуванню, забороняти зустрічі тощо), він буде зобов’язаний сплатити компенсацію моральної шкоди, завданої такими діями іншій стороні, а також матеріальної шкоди за її наявності.

Закон не передбачає визначеної форми для такої угоди. Краще за все, коли ця угода укладена в письмовій формі. Крім того, цей договір, може бути завіреним у нотаріуса, якщо сторони цього бажають.

Визначення порядку участі у вихованні та спілкуванні з дитиною через органи опіки й піклування

Якщо батьки дитини мирно не досягнуть згоди стосовно розподілу ступені участі кожного з них у справі виховання дитини, то суперечку розглядатимуть органи опіки й піклування (далі ОПП). І тут уже співробітники ОПП визначатимуть участь у виховному процесі того з батьків, який не мешкає з дитиною, а також встановлення порядку спілкування з дитиною. Також ОПП запропонує варіанти, які може використати той із батьків, який проживає окремо, для спілкування з дитиною. Для цього співробітники ОПП попередньо вивчать умови життя батька та матері, їх ставлення до дитини, інші обставини, які мають істотне значення. Рішення ОПП є обов’язковим для виконання.

Той із батьків, хто умисно ве виконує рішення органів опіки та піклування, повинен відшкодувати завдану іншому з батьків матеріальну та моральну шкоду, спричинену порушенням його прав.

Спір щодо участі у вихованні дитини може бути спрямований для розгляду до суду. Однією з підстав для подачі позову є перешкоджання тим із батьків, з яким залишається дитина, колишньому чоловіку (дружині) спілкуватися з дитиною, виховати її, в тому числі й навмисно ухиляючись від виконання рішення органа опіки й піклування. Крім вимог про усунення вказаних перешкод, той з батьків, чиї права порушені, може вимагати в суді також відшкодування завданої моральної та матеріальної шкоди.

У своєму рішенні суд визначить, яким чином братиме участь кожен з батьків у вихованні дитини, зокрема:

  • шляхом періодичних або систематичних зустрічей;
  • наданням можливості спільного відпочинку;
  • перебуванням дитини в того з батьків, який мешкає окремо тощо.

Також суд може вказати місце та період часу для спілкування, встановити графік зустрічей з дитиною після розлучення. Якщо в інтересах дитини буде доцільним допустити присутність третьої особи під час спілкування дитини з татом (мамою), суд врахує це в своєму рішенні.

При вирішенні суперечки про участь одного з батьків у вихованні дитини, суд обов’язково врахує різноманітні чинники:

  1. відповідальність ставлення батьків до виконання своїх обов’язків;
  2. наскільки дитина особисто прив’язана до кожного з батьків;
  3. скільки років дитині;
  4. стан здоров’я дитини.

Крім того, суд повинен враховувати інші обставини, які мають важливе значення, в тому числі: психічне здоров’я кожного з батьків, чи не зловживає будь-хто з них алкогольними напоями або наркотичними засобами тощо.
У випадку умисного ухилення від виконання судового рішення особою, з якою залишилася дитина, суддя за заявою того з батьків, хто живе сам, може прийняти рішення про передачу дитини для проживання з ним. Про це суд попереджає іншого з батьків при винесенні рішення.

Особа, яка навмисно не виконує рішення суду, повинна сплатити матеріальну та моральну шкоду, заподіяну тому з батьків, хто мешкає окремо від дитини.

Якщо ви перебуваєте в ситуації, яка описана вище, Вам не дозволяють брати участь у вихованні дітей, не дозволяють дітям з Вами спілкуватися, варто звернутися за допомогою зо наших адвокатів по шлюборозлучних процесах, які допоможуть Вам знайти рішення Вашої проблеми, підкажуть, як скласти й куди подати необхідні документи, а також допоможуть стягнути кошти в рахунок відшкодування моральної та матеріальної шкоди.

Кількість переглядів: 1,142

Є питання?

Залиште заявку. Ми оперативно зв'яжемося з Вами і все обговоримо в телефонному режимі

Отримайте відповіді від адвоката

Безкоштовна парковка для клієнтів

Україна, Київ, Подільський район, вул. Верхній Вал, 28
Podil Heritage (метро Контрактова площа)

Корисні матеріали

Владислав Семенов
Юрист
Ми Вам передзвонимо на протязі 59 секунд!
Відповімо на всі Ваші запитання
:
1