07:00 - 22:00

Аліменти на дитину в Україні

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

алименты на ребенка

Зміст:
Як можна домогтися аліментів
Яким способом можна встановити аліменти
Як стягнути аліменти через суд
Розміри виплат
Пакет документів для суду
Як боротися з боржниками
Зразки документів

Кожна дитина отримує право на турботу з боку батьків. Але нерідко трапляється так, що природна потреба турбуватися про нащадків відсутня в деяких представників людства. Згідно з Конституцією України, святим обов’язком батька та матері вважається матеріальне забезпечення власних дітей до того часу, поки вони самі зможуть заробляти собі на життя.

Якщо хтось із батьків забуває про свою місію, то на захист дитячих інтересів приходить правовий механізм примусу до виконання своїх обов’язків щодо матеріальної підтримки дітей у вигляді стягнення аліментів. У випадку розлучення батьків, саме аліменти стають основним джерелом забезпечення нащадка матеріальними умовами його гармонійного розвитку в сім’ї.

Як можна домогтися аліментів

Право одного з подружжя подати на аліменти не може виникнути на порожньому місці. Передумовою для цього повинен стати факт самовідсторонення батька від участі в матеріальному забезпеченні дитини без поважних причин.

Аліменти на дитину 2021 // Зразок заяви в Суд // Юридична консультаціяАліменти на дитину 2021 // Зразок заяви в Суд // Юридична консультація

Таке явище може мати місце не тільки внаслідок розірвання шлюбу. І навпаки, трапляється, що й після розлучення батько без жодного примусу робить усе від нього залежне, щоб його дитина не почувалася неповноцінною та мала б усі необхідні умови для всебічного розвитку.

Той із батьків, який залишився сам виховувати дітей після розлучення, неминуче відчує весь тягар самостійного утримання дітей після втрати підтримки з боку чоловіка. Для того, щоб усі діти в таких умовах змогли отримати належний догляд, в обов’язковому порядку варто домогтися стягнення аліментів. Спочатку бажано провести консультацію з адвокатом по сімейних справах для з’ясування порядку стягнення аліментів.

В жодному випадку не варто погоджуватися з чоловіком, який при розірванні шлюбу вмовляє вас не подавати на аліменти. Нічим не підкріплені обіцянки матеріально допомагати дітям можуть бути швидко забуті. А в після усвідомлення помилки повернути виплати за минулий час дуже складно. Отже, в інтересах дітей домагатися призначення виплат потрібно негайно.

Для того, щоб домогтися стягнення аліментів в Україні, необхідно дотримуватися наступного порядку дій:

 1. На початку спробуйте домовитися з чоловіком про добровільну сплату аліментів на дитину у вигляді конкретної грошової суми в місяць.
 2. Якщо він погодиться на мирне розв’язання питання утримання дітей після розлучення, то досягнуті домовленості треба обов’язково оформити в нотаріуса у формі цивільного договору.
 3. При відмові чоловіка добровільно брати участь в забезпеченні дитини, слід негайно подати на аліменти. Для цього треба звернутися до місцевого суду із заявою про стягнення аліментів у примусовому порядку.

Рішення суду є обов’язковим для виконання. За несплату аліментів чинне законодавство України передбачило масу неприємностей. Отже, мотив для того, щоб не забувати про власних дітей, в аліментника буде вагомий.

Яким способом можна встановити аліменти

Залежно від того, чи має чоловік стабільний прибуток, чи в змозі він заробляти достатньо, чи постійне в нього місце роботи, виокремлюють 2 способи визначення розміру аліментів:

 • у вигляді частки від щомісячного розміру всіх видів прибутку;
 • у формі твердої грошової суми.

Для того, щоб обрати найбільш вигідну для малюка форму отримання виплат, потрібно знати, як нараховуються аліменти.

В процесі визначення аліментних виплат у вигляді частки враховуються наступні види прибутку:

 • заробітна плата;
 • пенсія;
 • стипендія;
 • разові винагороди;
 • інші доходи.

В Сімейному кодексі України закріплений конкретний розмір аліментів як частки від доходу, який залежить від кількості дітей, що претендують на отримання аліментів. Так, на утримання однієї дитини передбачається 1/4 частина, на двох — 1/3, на трьох та більше — 1/2 частина всіх доходів чоловіка.

Стосовно виплат у формі твердої грошової суми, то розмір аліментів на 1 дитину не може встановлюватися нижче від 50% від мінімального прожиткового рівня для дитини певного віку.

Під час вибору того чи іншого способу утримання аліментів враховується ціла низка чинників. Наприклад, якщо чоловік, який повинен сплачувати аліменти на дитину, не має постійної роботи та задовільняється тимчасовими заробітками, або працює без офіційного оформлення, то в такому випадку для зацікавленої сторони доцільніше буде зупинитися на варіанті виплат у твердій грошовій сумі.

За наявності в чоловіка постійної, добре оплачуваної роботи, вигідно наполягати на нарахуванні аліментів у вигляді частки від усіх доходів.

Право вибору способу стягнення грошових виплат належить винятково отримувачу. За його позовом також можливо змінювати розмір аліментів та способи утримання.

Як стягнути аліменти через суд

Якщо чоловік не виявляє бажання домовитися добровільно, постає питання – як подати на аліменти? Для оформлення дитячих виплат в судовому порядку, вам необхідно подати до суду відповідну заяву. Закон дозволяє тому з подружжя, який діє в інтересах дітей, відступити від загальноприйнятої норми та подати документи до суду за місцем свого проживання. Слід знати, що судовий збір у таких випадках із заявника не справляється.

Звернення до суду оформлюється у вигляді заяви на видачу судового наказу. В документі вказуються відомості про місце проживання або місце роботи відповідача.

Якщо вам не відомо, де зараз знаходиться чоловік, у заяві потрібно вказати останнє відоме місце його проживання. Згідно із законом, суд зобов’язаний вжити заходів щодо встановлення місця знаходження відповідача та належним чином повідомити його про дату й місце розгляду справи.

Якщо чоловік мешкає за кордоном, ви можете самі обрати варіант подальшого розвитку подій:

 1. Український суд приймає заочно рішення про стягнення аліментів. Держава Україна в установленому міжнародною Конвенцією порядку направляє судове рішення до країни, де мешкає аліментник, для виконання.
 2. Зібрані матеріали направляються до цієї країни за допомогою Міністерства юстиції України. Там місцевий суд, відповідно до чинного законодавства країни, приймає рішення про стягнення аліментних виплат, яке виконується в установленому порядку.

Найкраще буде звернутися за допомогою адвоката, який проконсультує та пояснить, як подати на аліменти максимально вигідно для дитини.

 

“Наказова форма судового рішення надає можливість позивачеві в інтересах дитини розв’язати питання отримання виплат у стислий термін. Діє принцип: “Спочатку сплати аліменти, а потім оскаржуй”. Незадоволені судовим рішенням аліментники можуть його оскаржити стосовно зменшення розміру аліментів на дитину, однак безпосередньо виплати не зупинять”.

 

Розміри аліментів

При визначенні аліментів, які повинні щомісяця надходити для дитини, існує певна лімітна норма. Відповідно до її вимог, незалежно від обраної форми стягнення, найменший розмір аліментів не повинен бути нижчий від суми, що визначається як половина від розміру мінімальних витрат на проживання однієї дитини.

Пакет документів для суду

Говорячи мовою цифр, в 2019 році мінімальна та максимальна сума аліментів буде складати:

№п/п
період дії нормидо 6 роківвід 6 до 18 років
частка від доходівтверда грошова формачастка від доходівтверда грошова форма
minmaxminmaxminmaxminmax
101.01.19 – 30.06.19813 грн16260 грн813 грнНе обумовлений, за домовленістю1013,5 грн20270 грн1013,5 грнНе обумовлений, за домовленістю
201.07.19 – 30.11.19849,5 грн16990 грн849,5 грнНе обумовлений, за домовленістю1059 грн21180 грн1059 грнНе обумовлений, за домовленістю
301.12.19 – 31.12.19889,5 грн17790 грн889,5 грнНе обумовлений, за домовленістю1109 грн22180 грн1109 грнНе обумовлений, за домовленістю

 

За умови прохання призначити мінімальні виплати, процес не триває місяцями, а видають судовий наказ.

Щоб отримати судовий наказ, до суду подають примірники документів (копії):

 • заява про призначення аліментів;
 • свідоцтво про шлюб;
 • довідка про склад сім’ї;
 • паспорти батьків;
 • судове рішення про розірвання шлюбу;
 • ідентифікаційний номер;
 • дитяче свідоцтво про народження.

Суддя прийме рішення без присутності сторін.

Як боротися з боржниками

Якщо з будь-яких причин протягом 3-х місяців ви перестали отримувати аліменти на утримання дитини, вам потрібно вжити заходів для повернення боргу.

Для добровільних платників за договором, потрібний буде виконавчий напис нотаріуса або звернення до суду. А з тими, хто допустив заборгованість при сплаті аліментів за рішенням суду, розбиратиметься виконавча служба.

Для боротьби з боржниками по аліментах на початку 2018 року в Україні були введені в дію законодавчі нововведення, основним сенсом яких є створення умов, за яких не сплачувати аліменти буде не вигідно. Зокрема, на тих, хто за 3 місяці та довше забули сплатити власним дітям аліменти, чекають наступні обмеження:

 • позбавлення водійського посвідчення;
 • заборона на перетинання державного кордону;
 • обмеження в праві користування зброєю;
 • обмеження на полювання.

Тим боржникам, які свою заборгованість мотивують відсутністю постійної роботи, надається можливість заробити на громадських роботах. У випадку відмови від роботи, на злісних неплатників чекає камера попереднього затримання, де вони можуть провести до 15 діб.

Якщо один з батьків навмисно ухиляється від виконання зобов’язань стосовно власного малюка, суд вправі застосувати крайній захід: позбавлення батьківських прав батька або матері.

Якщо ви потребуєте кваліфікованої юридичної допомоги, звертайтеся до “Альянсу Сімейних Адвокатів”. Наші досвідчені юристи негайно нададуть підтримку, допоможуть подати на аліменти та правильно оформити виплати. Повідомте вашу проблему зручним способом: напишіть у чат, зателефонуйте або заповніть заявку на сайті.

Зразки документів

Зразок позовної заяви про стягнення аліментів
Зразок договору між батьками про сплату аліментів на дитину
Зразок позовної заяви про зміну розміру аліментів

Кількість переглядів: 3,602,783

Отримайте відповіді від адвоката

Україна, Київ, Печерськ, вул. Болсуновська, 13-15
IQ Business Center ("метро Дружби Народів")

Корисні матеріали