Розлучення під час вагітності в Україні

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

Зміст:
Чи можна розлучитися з вагітною дружиною
Розлучення в РАЦСі
Як розлучитися, коли дружина вагітна від іншого чоловіка
Судова практика

Зазвичай очікування народження малюка – велика радість. Але в ситуації, якщо сім’я розпадається, а жінка перебуває в положенні, вагітність тільки створює проблеми. Законодавство обмежує реалізацію права на розірвання шлюбу в цей період, з метою захисту сім’ї та материнства. Як можна вирішити цю проблему?

РОЗЛУЧЕННЯ ПРИ ВАГІТНОСТІ

За загальним правилом, установленим ч. 2 ст. 110 Сімейного Кодексу України (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14), не можна пред’являти позов про розірвання шлюбу, поки дружина вагітна, і до моменту, коли дитині виповниться рік. Однак Закон передбачає випадки, коли розірвати шлюб можливо.

«Винні в розлученні батьки, але несуть покарання – діти».

Розлучитися за судовим рішенням в порядку окремого провадження можна згідно ст. 109 СК України, пред’явивши спільну заяву про розлучення за взаємною згодою.

Відповідно до ст. 110 СК України, виняток з правила про неможливість подачі позову про розлучення, такі:

  • чоловік (дружина) зробили вчинок, за своїми ознаками підпадає під кримінальний злочин, спрямований на другого з подружжя або дитини;
  • чоловік не є батьком дитини, а батьківство визнає інший чоловік;
    якщо судове рішення виключило з актового запису про народження інформацію про чоловіка як батька новонародженого.

Якщо шлюб не може бути розірваний, можливим є оформлення аліментів на новонародженого, а також для його матері до того моменту, коли дитині виповниться 3 роки.

Розлучення у РАЦСі під час вагітності

Розлучення з ініціативи вагітної дружини виглядає інакше. Закон не обмежує жінку в правах на отримання свободи навіть в стані вагітності.

Найпростішим способом буде розлучення при вагітності через РАЦС. Для цього потрібно скласти спільну заяву до органу РАЦС. Головна умова для цього – відсутність майнових суперечок між подружжям. Вони повинні обговорити всі матеріальні питання і турботу про майбутню дитину, і укласти угоду. Розлучення відбувається через місяць.

Для того, щоб розлучитися в органах РАЦС, потрібні такі документи:

  • заяву обох про розлучення;
  • паспорта подружжя;
  • свідоцтво про укладення шлюбу;
  • квитанція про те, що держмито сплачено.

Таким чином, якщо дружина сама хоче розлучення, або згідна на нього, у неї немає обмежень. Попри отримання бажаної свободи, чоловік записується в держреєстрі татом майбутнього малюка, якщо він з’явиться на світ протягом 300 днів після розірвання шлюбних відносин.

Як розлучитись, якщо дружина вагітна від іншого чоловіка

Єдина підстава, що дозволяє чоловікові отримати від дружини розлучення, якщо вагітна від іншого. Дане твердження необхідно довести, використовуючи переконливі та достатні для суду докази. Через очікування малюка від іншого жінка також має право ініціювати розлучення.

Однак якщо батько малюка не визнає факт батьківства, то колишній чоловік буде записаний батьком новонародженого в органах РАЦС. Але він має право надати докази, що підтверджують відсутність спорідненості (довідка про безпліддя, аналіз ДНК і ін.). У такому випадку суд зніме з нього зобов’язання піклуватися про малюка.

Судова практика

У зв’язку з фактом перебування жінки в стані вагітності суд не відкриває справу, а якщо факт вагітності з’ясований після відкриття, суд своєю ухвалою закриває провадження. Навіть якщо була ця постанова, з цією ж справою можна повторно звернутися до суду, якщо ситуація змінилася і з’явилися нові факти.

Закон наділяє жінку правом на припинення шлюбних відносин, в ситуації, коли її чоловік не погоджується. Зазвичай суд при розгляді таких справ, встановлює термін для того, щоб дати можливість подружжю помиритися (в межах 3-х місячного терміну). Щоб прискорити процес, чоловік і дружина має право відмовитися від призначення терміну.

Суд приймає рішення про розлучення після того, як переконається в дійсному взаємному бажанні припинити шлюбні відносини. Крім того, для суду важливе значення мають інтереси майбутньої дитини, а також права та інтереси подружжя.

Таким чином, розлучення вагітної дружини цілком реальне, якщо грамотно підійти до вирішення цієї проблеми. Бажано звернутися до послуг адвоката сімейного права, оскільки можуть виникнути непередбачені обставини.

Кількість переглядів: 22,739

Отримайте відповіді від адвоката

Україна, Київ, Печерськ, вул. Болсуновська, 13-15
IQ Business Center ("метро Дружби Народів")
Задайте питання у Telegram