
Трапляється, що сім’ї, які всиновили дитину розпадаються. Усиновлена дитина залишається з одним з батьків, а другий заводить нову сім’ю, в якій народжуються діти. При цьому батьківські обов’язки усиновителя навіть після розлучення продовжують діяти. Прийомну дитину необхідно утримувати також, як і дітей, народжених в новому шлюбі.
До наших адвокатів із сімейних справ звертаються клієнти з таким питанням: як відмовитися від усиновлення і не платити аліменти на прийомну дитину.
Не можна без серйозної причини, передбаченої законодавством, відмовитись від прийомної дитини. Фактично, ми маємо справу зі скасуванням усиновлення або визнанням його недійсним. У цьому випадку одна дорога – до суду з позовом, в якому усиновителю потрібно аргументувати свої позовні вимоги в порядку, встановленому законом.
Для того, щоб суд задовольнив такий позов необхідно існування причин / підстав, чітко прописаних в законі, для цього потрібно максимально детально вивчити, як проходила сама процедура усиновлення. Чи давала згоду на своє всиновлення сама дитина і чи відповідало воно рівню її фізичного, інтелектуального розвитку, як вимагає Сімейний кодекс України. Чи погоджувалися її батьки на усиновлення, якщо їх згода була необхідно за законом. Чи хотів усиновитель отримати права і обов’язки, які можуть виникнути в результаті усиновлення, тобто, чи не було усиновлення фіктивним, чи не було підроблених документів серед тих, на підставі яких проводилося усиновлення, чи було отримано згоду всіх осіб, організацій, установ, необхідних для законного усиновлення дитини.
«Відмовитися від усиновлення не можна»
Також усиновитель, який задумався про те, як не платити аліменти на дитину, яка була усиновлена, може вивчити питання скасування усиновлення. В цьому випадку, усиновителю також необхідно шукати рішення в суді, збирати докази того, що або він не знав про якусь серйозну невиліковну недугу дитини, або того, що виконання його батьківського обов’язку перешкоджають погані відносини з усиновленою і вплинути на ці відносини він не може.
В умовах прийнятих змін законодавства в питаннях посилення відповідальності за несплату аліментів, все частіше клієнти звертаються до наших адвокатів з питанням, в яких випадках можна уникнути сплати аліментів на прийомних дітей. Вище ми вже про них згадали – визнання через суд усиновлення недійсним або припинення усиновлення все також через суд.
Особливо гостро це питання хвилює тих, хто готовий відмовитися від усиновленої дитини після розлучення з метою звільнення від сплати аліментів. Коли є нова сім’я, в якій підростає інша дитина, а може і не одна, усиновителі замислюються як не платити аліменти законним способом на дитину, яка була усиновлена в колишньому шлюбі.
Рішення проблеми лежить, як уже сказано вище, виключно в судовій площині. Одним з варіантів вирішення може, при не повній відмові від сплати аліментів, а скорочення їх розміру у зв’язку зі зміненим матеріальним становищем платника, якому крім прийомної дитини від попереднього шлюбу необхідно утримувати дітей з нової сім’ї.