Індексація аліментів в Україні

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

Зміст

Що таке індексація
Порядок індексації аліментних виплат в Україні
Як розрахувати суму, що індексується

Українське законодавство встановило обов’язкову індексацію аліментів, які суд або батьки призначили у фіксованій сумі. Виплати на дитину індексуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для працездатних українців.

Що таке індексація?

Аліментні виплати присуджуються у відсотках від зарплати або у твердій грошовій сумі. Другий варіант є вигідним, коли прибуток платника не постійний, місце роботи часто змінюється, або платник не оформлений офіційно. Однак процес інфляції знецінює грошову суму, а витрати на дитячі потреби зростають по мірі дорослішання. Тому аліментні виплати регулярно індексуються. Це правило встановлює ч. 2 ст. 184 Сімейного кодексу (СК) України.

 

“Усі діти потребують турботи, трохи допомоги, трохи надії та віри в них”.

 

Індексація аліментів в Україні — механізм, який збільшує виплати, призначені судом у фіксованій сумі. Цей механізм частково або повністю компенсує подорожчання товарів на українському ринку.

Порядок індексації аліментних виплат в Україні

Порядок індексації аліментів регулюється СК України та Законом “Про індексацію грошових доходів населення”. Однак СК не містить норм, що регламентували б порядок процедури. У ст. 2 Закону наведений вичерпний перелік об’єктів, які індексуються, але серед них аліментів немає. Верховний Суд України прояснив ситуацію у 2013 р. та наказав застосовувати до виплат на дитину загальний порядок перерахунків, за правилом “аналогії закону”, відповідно до п. 8 ст. 8 Цивільного процесуального кодексу.

На практиці все значно складніше. Українська судова практика свідчить про суперечливі ситуації та колізії нормативно-правової бази. За логікою, при примусовому стягненні дитячих виплат, перераховувати суму повинні державні виконавці. Але законодавство не надає таких повноважень виконавчій службі.

Тому передбачено 2 варіанти здійснити перерахування дитячої допомоги:

  • Звернутися з позовною заявою до суду про здійснення індексації призначених до виплати сум.
  • Звернутися до суду із заявою про роз’яснення ситуації з необхідністю індексувати виплати.

Перший варіант більш розповсюджений. Позов подають у загальному порядку та сплачують судовий збір. В позові вказують:

  • Судове рішення, на підставі якого виплачуються аліменти.
  • Розмір виплат.
  • Обґрунтовано розраховані інфляційні індекси.

Отримавши нове судове рішення та виконавчий лист, позивач звертається до виконавчої служби для стягнення проіндексованих виплат.

Другий варіант підходить, якщо резолютивна частина рішення суду не зрозуміла. Заяву до суду для роз’яснення вправі подати платник, отримувач аліментів або виконавча служба. Отримане роз’яснення підлягатиме обов’язковому виконанню.

Право на проведення перерахування виникає при перевищенні індексом цін, за конкретні календарні місяці, встановленого індексаційного порогу.

Розмір фіксованих виплат буде індексований в межах прожиткового мінімуму. Розмір грошової суми, поєднаний з розміром індексації, не може перевищити 50% середнього прибутку боржника. Аліментні суми індексуються підприємством (організацією, підприємцем), де працює боржник.

Слід мати на увазі, що перерахування суми, встановленої батьками в результаті домовленостей, які були досягнуті, відбудеться, тільки якщо це було передбачено в аліментному договорі. Якщо ця умова не була прописана, для перерахування виплат потрібно звертатися до нотаріуса (для зміни договірних умов) або стягнути різницю через суд.

Тут ви дізнаєтеся про порядок призначення аліментів на дитину детально.

Як розрахувати суму, що індексується

Розрахунок суми проводиться з використанням формули: прибуток, який підлягає індексації, помножується на розмір приросту індексу цін, розділений на 100%. З прикладу стає зрозуміло.

У січні 2016 р. Було встановлено аліменти на дитину в сумі 600 грн. Приріст цін на травень 2016 р. Склав 4,9%. Базовий період — місяць, у якому виплати було встановлено (січень 2016 р.).

Сума індексації складатиме: 600 грн * 4,9 / 100% = 29,4 грн. Наступні виплати з урахуванням інфляції: 600 грн + 29,4 грн = 629,4 грн.

Якщо у вас виникли ускладнення з проведенням перерахування аліментних виплат, а адміністративна процедура також викликає питання, звертайтеся за допомогою спеціалістів. Своєчасна консультація здатна змінити ситуацію та дозволить розібратися в тонкостях справи. “Альянс Сімейних Адвокатів” розв’яже проблему перерахування аліментів.

Телефонуйте, залишайте заявку на сайті або пишіть у чат. Вам обов’язково допоможуть.

Кількість переглядів: 230

Є питання?

Залиште заявку. Ми оперативно зв'яжемося з Вами і все обговоримо в телефонному режимі

Отримайте відповіді від адвоката

Безкоштовна парковка для клієнтів

Україна, Київ, Печерський р-н, вул. Болсунівська, 13-15,
Бізнес-центр IQ (станція метро "Дружба народів")
Владислав Семенов
Юрист
Ми Вам передзвонимо на протязі 59 секунд!
Відповімо на всі Ваші запитання
:
1