Як розлучитись без свідоцтва про шлюб?

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

Развод без свидетельства о браке

Іноді розірвання шлюбу відбувається не так просто, як цього хотілося б: подружжя, яке зважилося на цей крок, має морально підготуватися до певних бюрократичних перешкод, які можуть виникнути на шляху до мети. У процесі їх подолання часто трапляється, що подружжя мириться і їм вдається зберегти родину. Однак не завжди така терапія від шлюборозлучного процесу виявляється ефективною, і в переважній більшості випадків жодні труднощі не можуть зупинити двох розчарованих у подружньому житті людей від розриву шлюбних зв’язків. Однією з перешкод, яка може виникнути при оформленні припинення сімейних стосунків, є відсутність з будь-яких причин офіційного документа, який свідчить про укладення шлюбу.

Чи можна розлучитися без свідоцтва про шлюб?

Чинне законодавство України передбачає два шляхи припинення шлюбних стосунків:

  • через РАЦС — у тому випадку, коли подружжя дійшло спільного знаменника в своєму рішенні: обидва не заперечують проти розлучення. Важливим моментом є відсутність дітей, які не досягли повноліття;
  • за допомогою судового розгляду — якщо не вдалося дійти спільної думки стосовно необхідності розірвання шлюбу, або вони мають неповнолітніх дітей.

При зверненні за розлученням до РАЦСу відсутність документу, що підтверджує законність шлюбу, не є проблемою. Згідно з Правилами державної реєстрації, у таких випадках його може замінити актовий запис про шлюб у тому органі, де він був укладений. А якщо її не вдалося відновити з будь-яких причин, тоді знадобиться відповідний штамп у паспорті. Та якщо не збереглося нічого з перерахованого вище, тоді РАЦС може прийняти рішення про розірвання шлюбу тільки після відновлення актового запису в установленому законом порядку. Однак цей процес може зайняти до двох місяців. Усе залежить від того, де відбувався розпис.

Особливі труднощі передрікає ситуація, коли ви хочете розлучитися без свідоцтва про шлюб в судовому порядку. При подачі позовної заяви суд обов’язково вимагатиме оригінал свідоцтва, інакше позов не буде прийнято до розгляду. В цьому випадку позивачеві доведеться виготовити дублікат документу.

Виготовлення повторного свідоцтва про шлюб (дубліката)

Зробити дублікат свідоцтва про шлюб зовсім не складно. Для цього одному з подружжя треба подати до РАЦСу за місцем проживання відповідну заяву.

При пред’явленні паспорта зі штампом, або при зверненні до того органу РАЦС, який реєстрував шлюб, виготовлення дубліката свідоцтва займає, як правило, від однієї години до двох робочих днів — тут треба сподіватися на працездатність співробітників та безпосередню завантаженість закладу.

Якщо ж актовий запис про укладення шлюбу знаходиться в іншому органі РАЦСу, то доведеться почекати до одного місяця, поки буде проведена звірка ваших фактичних даних з тими даними, які містяться в актовому записі. Отримати дублікат офіційного документа, який свідчить про законність вашого шлюбу, вийде тільки по завершенню цього етапу. Грошові витрати на послуги повторної видачі свідоцтва про шлюб мають регіональні особливості, і залежно від того, де знаходиться актовий запис про реєстрацію шлюбу, складає у середньому 112 гривень (держмито плюс послуги).

Слід зауважити, що органи РАЦС лише у випадках крайньої потреби можуть піти назустріч у питаннях “прискорення” вирішення питання розлучення без свідоцтва про шлюб шляхом кур’єрської доставки зацікавленою стороною запитів та відповідей на них. Отже, все у ваших руках.

Зразки документів

Зразок позовної заяви про розірвання шлюбу
Зразок спільної заяви на розірвання шлюбу

Кількість переглядів: 11,701

Отримайте відповіді від адвоката

Україна, Київ, Печерськ, вул. Болсуновська, 13-15
IQ Business Center ("метро Дружби Народів")
Задайте питання у Telegram