07:00 - 22:00

Встановлення факту родинних відносин зі спадкодавцем для оформлення спадщини

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

Зміст:

Для чого потрібно встановлення факту родинних відносин
Як відбувається процес підтвердження кровного зв’язку
Судова процедура встановлення спорідненості в Україні
Що робити після отримання рішення суду та інші нюанси

Нерідко виникають ситуації, що вимагають офіційного встановлення факту родинних відносин. Це потрібно для отримання свідоцтва, яке дозволяє прийняти спадщину або для оформлення договору дарування з родичем. Цю проблему реально розв’язати.

Для чого потрібно встановлення факту родинних відносин

Нотаріус розподіляє спадкову масу тільки на підставі офіційного документального доведення родинних зв’язків. Документи не можуть бути пошкодженими або містити помилки.

 

“За наявності спадку спадкоємці знайдуться завжди…”

 

Численні обставини ускладнюють доведення спорідненості з померлою близькою людиною для оформлення спадщини. Причини проблеми — втрачені або пошкоджені документи (свідоцтво про зміну прізвища, про народження, тощо) та помилки в написанні прізвища, ім’я та по батькові. Навіть одна неправильна літера в записах ставить під сумнів факт родинного зв’язку. Судова практика свідчить про розповсюдженість подібних ситуацій в Україні.

Іноді дуже складно надати підтверджені документально докази кровних родинних зв’язків з дальніми родичами. Ступінь спорідненості впливає на черговість успадкування і відповідно, розмір долі майна. За відсутності нотаріально оформленої волі померлого та спадкоємців 1-ї та 2-ї черги (або відмови цих осіб прийняти спадкове майно), дальні родичі 4-ї черги отримують право оформити спадок.

У спадкових правовідносинах ціна помилки надто висока. Якщо в день прийняття спадщини особа, що має на неї право, не в змозі надати документ, який підтверджує спорідненість, або в наданому пакеті документів присутні навіть незначні помилки, нотаріус не видає свідоцтво, що надає право на спадок.

Як відбувається процес підтвердження кровного зв’язку

Для отримання свідоцтва, яке надає право прийняти спадщину, потрібен доведений факт встановлення кровного споріднення та сімейних відносин із близькою людиною, яка померла. Це можливо тільки через суд на підставі п. 1 ст. 315 Цивільного кодексу (ЦК).

Для цих справ установлений такий порядок розгляду в суді:

  • Окреме провадження (ст. 293 ЦПК). Спрощений порядок застосовують за умови відсутності інших родичів-спадкоємців та спірної ситуації.
  • Позовне провадження. Застосовується за наявності декількох осіб-спадкоємців та спору.

Крім встановлення факту родинних відносин, суд підтвердить інші фактичні дані, які потрібні для прийняття спадку:

  • факт проживання однією сім’єю (не менше ніж 5 років) із померлим родичем;
  • проживання разом в момент його смерті;
  • факт настання смерті;
  • прийняття успадкованого майна тощо.

Якщо у вас виникли ускладнення зі встановленням факту та доведенням близьких стосунків з родичами, звертайтеся до “Альянсу Сімейних Адвокатів”. Спадкові юристи оперативно розв’яжуть цю проблему.

Судова процедура встановлення спорідненості в Україні

Для доведення та встановлення факту родинних відносин з померлим звертаються до суду. Заяву подають спадкоємці, які після доведення спорідненості отримають право оформити спадкове майно.

Необхідно юридично грамотно скласти заяву до суду, в якій заявник викладає обставини ситуації, причини неможливості отримання документального підтвердження та прохання про встановлення сімейних відносин.

До заяви додають пакет документів:

  1. Письмова відмова нотаріуса, що підтверджує неможливість встановити родинні зв’язки в межах посадової інструкції.
  2. Довідка з РАЦСу про неможливе відновлення втраченої інформації.
  3. Свідоцтво про смерть спадкодавця.
  4. Документальні докази наявності родинних кровних зв’язків та відносин. Прямим доказом буде шлюбне свідоцтво, про народження тощо. Для непрямого підтвердження фактів надають особисті листи, щоденники, акти, ордери на житло, фото та відео матеріали тощо.
  5. Письмові покази свідків, що доводять факт близьких родинних зв’язків та згодні з’явитися на судове засідання, щоб особисто свідчити.
  6. Інші документи, які мають значення.

Основна стадія процесу — розгляд у суді, за результатами якого буде прийняте рішення. Юридично бездоганно вибудована тактика ведення справи та наявність переконливих доказів у заявника — умова отримання позитивного рішення. Буде краще, якщо процес у суді вестиме від початку до закінчення адвокат по сімейним справам. Сімейний адвокат потурбується про наявність достатньої доказової бази, правильно складе процесуальні документи та професійно захистить інтереси клієнта в суді.

Що робити після отримання рішення суду та інші нюанси

Отримане рішення суду, що визнає конкретну особу родичем, буде підставою для прийняття спадкового майна. З рішенням потрібно звернутися до нотаріальної контори. Нотаріус розподіляє спадкову масу на підставі нових обставин та видає відповідне свідоцтво.

Рішення суду не дає права на отримання нового паспорту або зміни в актах цивільного стану. Цей документ застосовується винятково в межах відкритої спадкової справи.

Суд вправі відмовити заявнику в прийнятті заяви та розгляді справи. Це відбувається, якщо:

  1. Заявник (позивач) мав можливість встановити наявність родинних зв’язків іншим шляхом, поза судовим розглядом справи, однак він не врахував це.
  2. У справі йдеться про спільне проживання, а не про родинні відносини. В цьому випадку готують заяву про підтвердження факту спільного проживання з померлим (однією родиною).
  3. Заявник відсторонений від отримання спадкового майна.
  4. Подання заяви не має практичної конкретної мети (оформити спадок).
  5. Неправильно складена заява, або недостатність наданих доказів для розгляду справи.

Якщо вам складно самостійно вирішити ситуацію, що пов’язана із доведенням кровних родинних відносин, звертайтеся до “Альянсу Сімейних Адвокатів”. За плечима досвідчених юристів десятки виграних справ у галузі спадкових правовідносин. Адвокати зі спеціалізацією на сімейному та спадковому праві повністю супроводять справу. Звертайтеся до нашої компанії за телефоном, напишіть у чат або заповніть заявку для отримання допомоги.

Кількість переглядів: 6,505

Отримайте відповіді від адвоката

Україна, Київ, Печерськ, вул. Болсуновська, 13-15
IQ Business Center ("метро Дружби Народів")