07:00 - 22:00

Підстави та особливості визнання шлюбного договору недійсним

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

Зміст:

Підстави недійсності шлюбного договору
Чим відрізняється визнання недійсним шлюбного контракту від розірвання
Хто має право вимагати визнати угоду недійсною
Порядок визнання угоди між подружжям недійсною та перелік необхідних документів
Чи визнає суд контракт між подружжям недійсним повністю або частково?
Наслідки недійсності контракту
Приклад

Шлюбний договір укладається між подружжям з метою регулювання майнових відносин. Однак підписана угода може розглядатись як заперечуваний правочин. Визнання шлюбного договору недійсним відбувається, якщо його положення порушують законодавство та права сторін.

Підстави недійсності шлюбного договору

Шлюбний контракт можливо визнати недійсним лише в судовому порядку. Ініціює процес один із подружжя або третя особа, інтереси якої цей контракт порушує. Звернутися до суду для оскарження правочину можна тільки за наявності підстав, які встановлені Цивільним кодексом (ЦК) України.

 

“Шлюбний договір має бути анульованим у випадку, коли він ставить у несприятливе становище одну зі сторін, зачіпає інтереси третіх осіб або ж сам шлюб визнаний недійсним”

 

Законодавство встановлює підстави, з яких контракт може бути визнаним недійсним:

  • недотримання встановленої законодавством нотаріальної форми угоди, або наявність положень, що йдуть всупереч законам України та моральним засадам;
  • укладення контракту чоловіком та жінкою, які не досягли повноліття та укладають шлюб без погодження їх батьків (піклувальників);
  • угоду укладено між особами, які не мають повного обсягу дієздатності (ст. 223 ЦК);
  • одна зі сторін, повністю дієздатна, перебувала у стані, коли не могла усвідомлювати значення своїх дій (ст. 225 ЦК);
  • підписання контракту без добровільної згоди однієї зі сторін – внаслідок обману, погроз, насильницьких дій, помилки або використання важких обставин життя особи (ст. 230-233 ЦК);
  • укладена угода порушує законодавчі норми (зокрема, прописані питання щодо особистих прав та обов’язків чоловіка та дружини;
  • наявність положень, що спричиняють збитки одному з подружжя або поставлять його в невигідне положення;
  • включення умов, що зменшують обсяг прав та обмежують інтереси дитини тощо.

За наявності цих підстав або інших, які встановлені в ст. 203 ЦК щодо недійсності укладених правочинів, контракт між подружжям визнається судом недійсним (повністю або частково).

Чим відрізняється визнання недійсним шлюбного контракту від розірвання

У випадку розірвання шлюбного договору між чоловіком та дружиною, цей документ втрачає чинність на майбутній час. Коли аналогічний правочин визнається недійсним, його вважають анульованим і він не діє з того дня, коли угода була укладена.

Якщо чоловік (дружина) усвідомлює, що його права порушені цією угодою, він вправі оскаржити її, навіть після розірвання шлюбу.

Хто має право вимагати визнати угоду недійсною

При виявленні порушення прав та інтересів необхідно звернутися до суду із заявою про визнання шлюбного договору недійсним та скасування його наслідків.

Хто вправі подати заяву до суду:

  • чоловік або дружина;
  • законний представник одного з подружжя (якщо зацікавлена особа не має повного обсягу дієздатності);
  • інші зацікавлені особи (родичі).

Порядок визнання угоди між подружжям недійсною та перелік необхідних документів

Недійсність правочину встановлюється в такому порядку:

  1. Підготовка позовної заяви, достатніх та переконливих доказів для обґрунтування вимог.
  2. Подання пакету документів до суду.
  3. Судовий розгляд, засідання.
  4. Винесення суддею рішення.

До переліку документів, необхідних для суду, входять: позов, ксерокопія паспорту, підтвердження повноважень представника (якщо позов подає третя особа), квитанція про сплату судового збору, свідоцтво про шлюб, шлюбний контракт та докази.

Необхідно звертатися до суду за місцем проживання (прописки) відповідача у справі. До подання заяви треба ретельно готуватися, оскільки саме від етапу підготовки залежить успіх справи. Краще звернутися до досвідченого адвоката із вузькою спеціалізацією на сімейних справах. Він використає свої знання та досвід на захист прав клієнта.

Чи визнає суд контракт між подружжям недійсним повністю або частково?

За наслідками судового розгляду виноситься рішення, яке визнає недійсність угоди, що оскаржується, в повному обсязі або частково. Якщо оскаржені будуть лише певні положення, решта угоди зберігає чинність.

Ст. 217 ЦК встановлює, що недійсність певного пункту угоди не поширюється на інші положення та повний документ, якщо правочин вважатиметься вчиненим і без наявності в ньому тієї частини, яка визнана недійсною.

Наслідки недійсності контракту

Визнання шлюбного договору недійсним має конкретні наслідки. Всі дії, вчинені за договором, скасовуються, навіть у ситуації, коли вже відбулася передача майна, виконання обов’язків сторін.

Якщо документ був оскаржений у суді, то його чинність припиняється з моменту укладення. За судовим рішенням, подружжя зобов’язані повернути майно, отримане за контрактом.

Майно, що було придбано впродовж спільного проживання подружжя, розглядається як спільне. Його поділ відбувається в рівних частинах, навіть якщо угода передбачала інший порядок.

Приклад

Наведена ситуація наочно демонструє недійсність угоди між подружжям.

Внаслідок ДТП громадянинові І. була заподіяна значна шкода. Громадянин К. був визнаний винним у ДТП, і на нього покладений обов’язок відшкодувати постраждалому заподіяну шкоду. Для того, щоб уникнути сплати повної суми, К. уклав шлюбний контракт зі своєю дружиною. За цією угодою 90% майна подружжя належало жінці. Дізнавшись про укладення угоди, постраждалий І. звернувся до суду з позовною заявою та вимогою визнати контракт фіктивним і припинити його дію, оскільки метою укладення було завдати шкоди його інтересам.

Отже, у цій ситуації сталося зловживання правом та використання угоди з іншою метою, для завдання шкоди інтересам третьої особи. Суд винесе рішення про визнання недійсним укладеного правочину.

Якщо ви опинилися в ситуації, коли шлюбний договір завдає шкоди вашим інтересам, і ви не знаєте, як захистити себе або близьких людей, анулювати незаконну угоду, звертайтеся за юридичною допомогою. “Альянс Сімейних Адвокатів” спеціалізується на веденні складних та заплутаних справ. Телефонуйте, пишіть у чат або залиште заявку на сайті. Наші адвокати завжди допоможуть.

Кількість переглядів: 3,470

Отримайте відповіді від адвоката

Україна, Київ, Печерськ, вул. Болсуновська, 13-15
IQ Business Center ("метро Дружби Народів")