
Трапляється, що з дітьми може поїхати в подорож або тато, або мама, а іноді тільки бабуся або няня, керівник танцювального колективу, в якому бере участь дитина, або тренер футбольної команди, за яку вона грає. Якщо йдеться про подорож за межі нашої країни, постає проблема підготовки документів, які санкціонують виїзд дитини за кордон з одним із батьків, іншими членами родини дитини, або з нянею, викладачем, керівником ансамблю або спортивної команди. Нижче читайте про те, яким чином оформлюються документи, щоб вам з дитиною дозволили перетнути кордон, кому й де треба їх оформити.
Якщо діти, яким на момент подорожі не виповнилося 16 років, виїжджають до іншої країни з одним із батьків, то згідно з приписами нормативного документа “Правила перетину державного кордону громадянами України”, спільна подорож дитини з одним із батьків може відбутися тільки при наданні прикордонникам такого документу, як “письмова згода” другого з батьків, завірена у нотаріуса, зі вказівкою в цьому документі країни призначення та відповідного проміжку часу перебування дитини в цій країні.
Наведене вище правило розкриває суть того, як оформити згоду на виїзд дитини за кордон. Якщо, наприклад, тато залишається вдома, він повинен звернутися до будь-якого нотаріуса в Україні та надавши інформацію, яка повинна бути відбита у згоді: а саме: прізвище, ім’я, по батькові тощо, в тому числі паспортні дані мами, дані дитини, назва країни, до якої вони їдуть та строк подорожі, – оформити письмову згоду на виїзд. Щодо кожної дитини оформлюється окрема згода.
До нотаріуса треба йти з:
- паспортом;
- довідкою про привласнення ідентифікаційного коду;
- свідоцтвом про народження дитини;
- бажано хоча б з копією паспорту та довідки про привласнення ідентифікаційного коду другого з подружжя, щоб не припуститися помилок при написанні відомостей про нього в дозволі.
Закордонна поїздка дитини з одним із її батьків є можливою за письмовою згодою другого з них, завіреною нотаріусом.
Документ готує сам нотаріус на спеціальному бланку, засвідчуючи після підписання підпис одного з батьків. Звернувшись за консультацією до наших адвокатів з розірвання шлюбу, клієнти запитують: якщо отримати згоду немає можливості, то як вивезти дитину за кордон без згоди батька чи матері. Треба почати з того, що немає потреби отримувати письмову згоду одного з батьків для виїзду за кордон тоді, коли той — іноземець або особа без громадянства, що підтверджується відповідним записом у свідоцтві про народження дитини, або якщо дитину вивозять до іншої країни на постійне місце мешкання, або якщо вона знаходиться на консульському обліку в українському дипломатичному представництві або консульській установі в іншій країні, про що є відповідна відмітка в її документах.
Крім того, дитину не затримають на кордоні, якщо вона буде тільки з одним із батьків, якщо на підтвердження факту відсутності іншого з них буде наданий один з таких документів (його нотаріально завірена копія):
- свідоцтво про смерть;
- судове рішення про позбавлення цієї особи батьківських прав;
- судове рішення про визнання її без вісті відсутньою;
- судове рішення про визнання її недієздатною;
- судове рішення, яким надається дозвіл на виїзд дитини за кордон, без згоди та супроводу другого з батьків;
- довідка про народження дитини, в якій написано, що відомості про батька вказані зі слів матері, якщо дитина їде в супроводі одинокої матері.
Отримання дозволу на виїзд дитини за кордон через суд
Як бачимо, якщо отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон не вдається через небажання другого з батьків це зробити, можна звернутися до суду та отримати відповідне рішення. При цьому треба розуміти, що судовий процес може затягнутися, зокрема і навмисно іншим з батьків, тому звертатися до суду необхідно не перед поїздкою, яка вже запланована, а якомога раніше, щоб на момент перетину кордону рішення суду вже набуло сили.
Наприкінці 2017 року Парламент вніс зміни до законодавства з метою посилення захисту прав дітей. Зміни стосуються й правил виїзду дитини за межу України з одним із батьків. З 06 лютого 2018 року, коли прийняті зміни набувають сили, той із батьків, з яким за рішенням суду мешкає дитина, зможе сам, без згоди другого, вивозити дитину на відпочинок або лікування за кордон, якщо в нього є довідка, видана органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості по сплаті аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
Окремо скажемо про те, що при виїзді дитини за кордон у супроводі людей, які не є батьками дитини: бабусь, дідусів, нянь, викладачів, тренерів тощо, згоду на виїзд дають обидва батьки. Вона також завіряється нотаріусом, і в ній вказуються назва країни призначення і термін перебування.
Джерела:
Сімейний кодекс України
Закон України “Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України”
Правила перетину державного кордону громадянами України