
Якщо між подружжям немає любові і розуміння, відбулися серйозні сварки або зради, то подружнє життя частіше завершується розлученням. Діти, як правило, реагують на подібні події погано. Будь-яка дитина хоче мати маму і тата, які люблять один одного і поважають. Реакція на розлучення з боку дітей може бути різною. Від потрясіння і шоку, до замкнутості і психічних порушень.
Реакція дітей на розлучення батьків
Згідно зі статистичними дослідженнями і думці психологів діти до півроку практично не відчувають відсутність одного з батьків, якщо малюк оточений турботою і увагою. Однак, з цього віку і до 2,5 років настрій дитини може різко змінюватися. Наступний період до 6-ти діти можуть отримати серйозну психологічну травму. Дитина з 6-ти до 9-ти років може зануритися в депресивний стан. У підлітковому віці реакція хлопчика або дівчинки залежить суто від виховання і відносини між батьками до розлучення. Деякі починають звинувачувати одного з батьків і проявляти ненависть до нього. Існують випадки, коли дитина по-доброму ставиться до матері і батька. Що вимагає роботи з боку колишнього подружжя.
Розлучення і діти – досить складна тема, що потрібно розуміти батькам перед розірванням шлюбу?
Діти в дошкільному і шкільному віці можуть звинувачувати себе і шукати причини розлучення батьків в своїй поведінці. Переконати таку дитину складно, що в майбутньому житті може вплинути на побудову її сім’ї та появу відповідних поганих патернів. Негативним результатом розлучення може стати відсутність контакту і порозуміння між розведеними подружжям. Папа не може домовитися з мамою про зустрічі з дітьми, часто батьки не можуть домовитися про матеріальні витрати і поділі майна. Деякі жінки вважають зустрічі з батьком небажаними через вплив на психіку і здоров’я малюка, можливого настрою проти матері і подальшим переманюванням його на бік другого з подружжя.
Протилежним моментом може стати небажання батька втручатися в процес виховання дитини. Замість проведення дозвілля і допомоги в навчанні батько часто воліє просто дарувати подарунки дитині або виплачувати аліменти. У деяких випадках малюк може перейти на бік одного з батьків, що викликає ревність у дорослих і штовхає на постійні подарунки. Дитина починає користуватися становищем і часто потрапляє в погані компанії. Поширеним результатом розлучення є гіперопіка з боку матері і виховання інфантильного чоловіка або розбещеної доньки.
Що робити, якщо батьки розлучаються?
Якщо розлучення не уникнути, то слід ретельно подумати про дітей. Кращим рішенням стане правильно підвести дитину до розмови про те, що мама з татом тепер жити разом не будуть. Існує безліч психологічних прийомів правильно пояснити ситуацію і піднести це з позитивною ноткою, що все добре, але просто батьки один одного тепер не люблять. Малюка або декількох дітей слід оточити теплом увагою та підтримкою. Відповідайте на всі питання дитини і не закривайте тему розлучення при зацікавленості дітей. Якщо розлучаються дорослі, то знизити негатив на дитину – це їх прямий обов’язок. Не забувайте, що діти добре копіюють модель поведінки в сім’ї і розлучення може принести істотні проблеми в побудові майбутніх сімей. Постарайтеся піднести ситуацію без скандалів і криків, не тисніть на дитину і будьте з нею гранично відверті. Також не слід звинувачувати дітей в сімейних проблемах. Пам’ятайте, що вони були народжені за Вашим бажанням!