07:00 - 22:00

Як відмовитися від всиновленої дитини?

Працюємо через систему "Електронний суд", економлячи Ваші гроші та час

Подаємо заяву про розлучення в день Вашого звернення до нас

Как происходит отмена усыновления

Трапляється, що до наших адвокатів звертаються за консультаціями з приводу процедури припинення або відмови від усиновлення, наприклад, коли сімейна пара усиновила дитину, а та згодом створює їм суцільні проблеми: краде, хуліганить, іншими способами порушує закон, і подружжя хоче повернути дитину в дитбудинок. Розглянемо, за яких умов, обставин і в якому порядку цю проблему можна вирішити та провести відмовитися від всиновленої дитини.

Відмовлення від всиновлення дитини

Почнемо з вивчення причин / підстав, на яких можна скасувати усиновлення. Усі вони були прописані в статтях українського Сімейного кодексу. Усиновлення дитини, якщо їй ще не виповнилося вісімнадцяти років, можливо скасувати, якщо має місце одне з таких умов:

  • усиновленням порушуються інтереси дитини та в підсумку вона не забезпечена вихованням в сім’ї з боку усиновителів;
  • усиновитель до завершення процедури усиновлення не мав інформації про важкі невиліковні захворювання дитини, в тому числі, психічних, таких, наприклад, як слабоумство;
  • як би не старався усиновитель, але між ним і прийомною дитиною встановилися такі негативні стосунки, через які вони не можуть жити разом. І як результат, усиновитель позбавлений можливості виконувати свої батьківські обов’язки у ставленні до цього дитині.

Як визначено законом, неможливе скасування усиновлення повнолітньої. Але і тут є свої винятки. Якщо характер поведінки самого усиновленого або його усиновителя протиправний, поведінка несе загрозу життю або здоров’ю будь-кого з членів їх сім’ї, або їх самих, то суд прийме таку справу і винесе у цій справі рішення. Також про скасування усиновлення повнолітньої через суд можна говорити, якщо усиновлювач та усиновлена ​​одностайні в такому бажанні, або якщо один з них подасть позов, мотивуючи його тим, що між усиновленою і його усиновлювачем не вийшло встановити сімейні відносини.

Не слід плутати зі скасуванням усиновлення визнання усиновлення недійсним. Є суттєва різниця між цими двома процедурами, а саме: в моменті настання юридичних наслідків. У другому випадку, ці наслідки мають місце з самого моменту усиновлення, а не з дати вступу в силу судового рішення про скасування усиновлення, як в першому випадку.

«Скасування усиновлення відбувається виключно у суді»

При цьому, перелік осіб, які мають право подати позов до суду і почати судовий процес скасування усиновлення, досить широкий:

  • батьки прийомної дитини,
  • усиновитель,
  • опікун / піклувальник (якщо призначений),
  • представник органу опіки та піклування,
  • прокурор,
  • сама прийомна дитина, якій виповнилося чотирнадцять років.

Для початку процесу скасування усиновлення зацікавлена ​​особа повинна звернутися до суду з позовною заявою. Відповідно, процедура розгляду справ про скасування усиновлення аналогічна справам, які розглядаються в порядку позовного провадження. Обов’язковою в такому судовому процесі є участь опікунських органів, представлених належною юридичною особою. Позовна процедура у таких справах регулюється нормами Цивільного процесуального кодексу України.

Як передбачено нормами українського законодавства про сім’ю, актами міжнародного права, для об’єктивного розгляду справи та винесення справедливого рішення, суд повинен отримати згоду самої дитини на те, щоб скасувати усиновлення. Оформлена така згода має бути в формі, що відповідає віку, інтелектуальному розвитку, стану здоров’я дитини, долю усиновлення якого суд вирішує.

Строків позовної давності для вимог щодо скасування усиновлення наші закони не встановлюють, але, як ми говорили вище, в більшості випадків, суди розглядають такі справи до досягнення усиновленою 18 років.

Моментом закінчення відносин усиновлення буде дата набрання законної сили рішенням суду, після чого припиняються на майбутнє всі права та обов’язки, які виникли та діяли між дитиною, усиновителем і членами його сім’ї у зв’язку з усиновленням.

Наслідком скасування усиновлення не завжди буде повернення прийомних дітей назад в дитбудинок. Якщо щодо когось із батьків (або обох) прийомна дитина немає судового рішення про позбавлення батьківських прав, її можуть передати, за їхнім бажанням, їм або відповідно, дитини родичам. Якщо ж бажання або можливостей немає, тоді долею дитини займаються опікунські органи.

Коли усиновлення скасовано, дитина може зберегти прізвище, ім’я та по батькові, придбані нею, після процедури усиновлення, але якщо захоче, їй присвоюють колишні прізвище, ім’я, по батькові, які у нього були перед усиновленням.

Корисні матеріали:
Послуги адвоката по сімейних справах
Оспорювання батьківства чи материнства

Позбавлення батьківських прав

Кількість переглядів: 6,157

Отримайте відповіді від адвоката

Україна, Київ, Печерськ, вул. Болсуновська, 13-15
IQ Business Center ("метро Дружби Народів")