
Зміст:
Особливості визнання фіктивності розірвання шлюбних відносин
Для чого може використовуватися фіктивне розлучення
Судова практика
Не у всіх випадках спільна заява в орган РАЦС або в суд про розірвання шлюбу подружжя надають з дійсним наміром припинити шлюбні відносини. Рішення про фіктивне розлучення зазвичай продиктовано можливістю отримання будь-якої матеріальної вигоди. Встановити істину в подібних ситуаціях непросто.
ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАННЯ фіктивного РОЗІРВАННЯ ШЛЮБНИХ ВІДНОСИН
Відповідно до положень ст. 108 Сімейного Кодексу України (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14), при зверненні зацікавленої особи розірвання шлюбу відповідно до ст. 106 СК, визнається фіктивним у судовому порядку при встановленні факту продовження спільного проживання однією сім’єю колишнього подружжя без дійсного наміру припинити відносини. На основі судового рішення актовий запис про розлучення анулюється органом реєстрації актів цивільного стану.
«Брехня може виглядати корисною лише на короткий термін, але з часом вона неминуче приносить шкоду»
Особами, зацікавленими в доказі фальшивого розлучення, може виступати один з подружжя, а також треті особи (як фізичні, так і юридичні), права та інтереси яких порушені.
Як правило, чоловік (дружина) стає зацікавленим в розкритті правди, якщо він є жертвою обману несумлінного чоловіка (наприклад, якщо після «несправжнього» розлучення він реєструє інший шлюб). В якості третіх осіб може виступати кредитор або організація, яка зазнала збитків внаслідок виділення додаткової житлової площі.
Зацікавлена сторона повинна надати суду докази, які свідчать про те, що шлюбні стосунки не були припинені. Навіть якщо чоловік і жінка стали жити окремо після реєстрації розлучення для створення правдоподібною ілюзії, реальні сімейні відносини зберігаються.
Наслідки фіктивного розлучення передбачаються у вигляді анулювання розлучення. У випадках, якщо він був задуманий з метою отримання житла або пільг, настає кримінальна відповідальність за шахрайство (ст. 190 Кримінального Кодексу України http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2341-14). Чиновники за незаконний бізнес, оформлений на «колишню» дружину, отримують тюремний термін. Існує й інша небезпека в фальшивому розлученні: воно може стати реальним, а майно вже не повернути.
ДЛЯ ЧОГО МОЖЕ ВИКОРИСТОВУВАТИсь ФІКТИВНе РОЗЛУЧЕННЯ
Головною ознакою фіктивності розлучення обов’язково є прагнення обох подружжя до досягнення корисливої мети.
Основні причини:
- Звільнення від виплати боргів. Після розлучення другий з подружжя отримує найцінніше майно і не відповідає за борги колишнього супутника життя.
- Отримання додаткової житлової площі. Коли підходить черга на квартиру, розлучення допоможе парі придбати 2 житлоплощі.
- При виселенні з аварійних будинків можна отримати обманом 2 квартири, замість однієї на сім’ю.
- Захист сім’ї від помсти конкурентів або ворогів. Заняття ризикованим або незаконним бізнесом може накликати біду на близьких. Якщо колишня дружина з дітьми живуть окремо, вони навряд чи стануть жертвою помсти.
- Ведення комерційної діяльності чиновниками, держслужбовцями, яким закон забороняє це. Активи реєструються на колишню дружину (чоловіка).
- Реєстрація фіктивного шлюбу.
Перелік причин далеко не вичерпаний. Фіктивне розлучення може служити також для зменшення суми аліментів на дитину від попереднього шлюбу. Деяким вдається шляхом обману отримати спадок і інші матеріальні вигоди. Зазвичай застосовується схема фіктивного розлучення, щоб помиритися після отримання бажаного.
СУДОВА ПРАКТИКА
Практика українських судів демонструє складне доведення відсутності реальної мети розірвати шлюбні відносини.
Основними доказами фіктивності розлучення з практичної точки зору є:
- спільні поїздки на відпочинок і з іншими цілями;
- продовження турботи один про одного і матеріальної підтримки;
- часті зустрічі колишніх чоловіка і дружини;
- спільні покупки;
- отримання ними певних вигод;
- явне відновлення сімейних відносин після досягнення мети.
Проаналізовані судові справи дають можливість визнавати фіктивність навіть розірвання шлюбу в судовому порядку, всупереч відсутності в СК України такої норми. Суди виходять з того, що намір припинити спільне проживання може існувати при розірванні шлюбних відносин. Також повинна бути встановлена корислива мета імітації розставання.
Схожі ситуації досить заплутані. Слід мати на увазі, що ситуація, коли колишнє подружжя живуть разом, може пояснюватися фінансовими проблемами. Крім того, колишні супутники життя можуть помиритися.
Корисні матеріали:
Консультація по розлученню у адвоката